SHKENCË

Shkencë

Të rejat rreth shkencës

Ç’po ndodh me Diellin? Ylli ynë po kalon një ‘periudhë qetësie’, shndrit më pak se yje të ngjashëm

Dielli është burimi më i rëndësishëm i energjisë për jetën në Tokë, por sipas një studimi të ri, ai është…

Studiuesit: Ja lidhja mes koronavirusit dhe ngjyrës së urinës te njerëzit

Coronavirusi deri tani është konstatuar te më shumë se dy milionë e gjysmë njerëz. Ndoshta edhe ju jeni të rrezikuar…

Përveç shijes dhe nuhatjes, koronavirusi jep shenja edhe në lëkurë

Kete radhe ata qe flasin jane dermatologet dhe lidhet me disa shenja ne pjesen e lukures, qe nuk duhet t’ju…

SARS-CoV-2 mund të mbijetojë në temperaturë 60°C, shkencëtarët francezë testojnë koronavirusin, ja çfarë u zbulua

Shkencëtarët francezë mundën të vrisnin coronavirusin në një temperaturë shumë më të lartë sesa mendohej më parë. Shkencëtarët francezë u…

Bota do të hyjë në një Epokë Akullnajash në 30 vitet e ardhshme

Bota mund të përballet me një Epokë të re Akullnajash ne 30 vjetët e ardhshme dhe stuhi bore të tmerrshme,…