ART & KULTURË

Art & Kulturë

Të rejat e fundit mbi artin & kulturën

50 vite pas ndarjes ”Beatles” më popullorë se kurrë

Ata thyen miliona zemra kur u ndanë në fillim të viteve 1970, por, gjysmë shekulli më vonë, ”Beatles” nuk kanë…

Në kërkim të Trojës me ‘Iliadën’ në dorë

Historia e rrethimit dhjetëvjeçar të Trojës, e bukurisë së Helenës, e kalit me të cilën grekët arritën ta mposhtin Trojën,…

Wikipedia: Teatri Kombëtar në 7 më të rrezikuarit sipas Europa Nostra, Hervin Çuli: Mashtrim!

Wikipedia në gjuhën angleze ka shtuar informacionin se Teatri Kombëtar është shpallur nga Europa Nostra si një ndër 7 objektet…

Zamira Kita feston ditëlindjen mes karantinës dhe borës në Korçë: Nga karafilat e bashkëshortit tek dedikimi i rrallë i mikeshës, çfarë dhurata mora sot

Aktorja dhe drejtoresha e Teatrit të Korçës ‘’Andon Zako Çajupi’’, Zamira Kita ka festuar ditëlindjen e saj sot më 1…

Kinematë janë të mbyllura, por filmi mbi koronavirusin është gati

Ndonëse sallat e kinemave janë mbyllur, filmi i parë mbi Covid-19 është regjistruar tashmë. Filmi “Korona” me regji të Mustafa…