Vetmia po aq e rrezikshme sa duhanpirja dhe mbipesha

Vetmia mund të shkurtojë vite të tëra nga jeta juaj dhe është po aq e rrezikshme sa pirja e duhanit ose të qenit obezë, sipas shkencëtarëve.

Por duke pranuar faktin se mund të përfundoni në një shtëpi të kujdesit për të moshuar kur arrimi moshën 20 apo 80 vjeçare mund të largoheni nga vetmia.

Studiuesit pretenduan se pritshmëritë e mençura për normalitetin e plakjes do t’i ndihmojnë njerëzit të përshtaten me të.

Studimi i tyre, i cili ekzaminoi 30 njerëz që jetonin në një azile pleqsh në San Diego, zbuloi mekanizmat e ndryshëm të përballimit nga banorët.

Autori kryesor Dilip Jeste, nga Universiteti i Kalifornisë tha se vetmia rivalizon pirjen e duhanit dhe mbipeshën në ndikimin e saj në shkurtimin e jetëgjatësisë.

“Është e rëndësishme që të kujdesemi për mirëqenien e të moshuarve tanë. Ata janë miq, prindër dhe gjyshër të brezave të rinj”.

1 thought on “Vetmia po aq e rrezikshme sa duhanpirja dhe mbipesha

 1. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Good day! I simply want to give you a huge thumbs up
  for your excellent info you’ve got here on this post.
  I will be returning to your site for more soon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *