Kinematë janë të mbyllura, por filmi mbi koronavirusin është gati

Ndonëse sallat e kinemave janë mbyllur, filmi i parë mbi Covid-19 është regjistruar tashmë.

Filmi “Korona” me regji të Mustafa Keshvari, zhvillohet në një ashensor, ku një vajzë kineze (Traei Tsai) e cila mund të jetë e infektuar nga virusi mbetet e bllokuar brenda me shtatë persona të tjerë. Çfarë do të ndodhi në vazhdim?

 

“Korona” trajton temën e paragjykimit. Regjisori Keshvari thotë për “New York Times”: “Ky film flet për frikën, një studim mbi shoqërinë, njerëzit dhe zgjedhjet e tyre”. Regjisorit i lindi kjo ide teksa ishte në ashensor, dy muaj më parë dhe ishte duke lexuar lajmet mbi sulmet që po përjetonin turistët kinezë, të nxitur nga paranoja mbi koronavirusin.

Keshvari rikujton se: “Covid-19 – fillimisht u përkufizua si virusi kinez. Por tashmë, ai infekton këdo pa dallim race. Sot raca njerëzore duhet të bashkohet për të mundur këtë virus. Virusi nuk bën diskriminime, atëherë pse ne duhet të bëjmë diskriminim?”

Filmi është xhiruar brenda disa ditëve në muajin shkurt me një trup prej 25 aktorësh, kur epidemia sapo kishte nisur.Filmi do të shpërndahet në streaming.

1 thought on “Kinematë janë të mbyllura, por filmi mbi koronavirusin është gati

 1. Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Its such as you read my thoughts! You seem to know so
  much approximately this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I feel that you simply could do with some % to drive the message home
  a little bit, but other than that, that is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *